CAMERA
| Image Sensor | 1MP CMOS Image Sensor |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Effective Pixels | 1296(H)*732(V) |
| Min. Illumination | 0.1 Lux @(F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/25(1/30) s to 1/50,000 s |
| Lens | 3.6mm (2,8mm, 6mm, 8mm, 12mm, 16mm optional) |
| Angle of View: 70.9°(3.6mm), 92°(2.8mm), 56.7°(6mm), 38.6°(8mm), 27.5°(12mm), 17.7°(16mm) | |
| Lens Mount | M12 |
| Angle Adjustment | Pan: 0 - 360°, Tilt: 0 - 75°, Rotation: 0 - 360° |
| Day & Night | ICR |
| Synchronization | Internal synchronization |
| Video Frame Rate | 720p@25fps/720p@30fps |
| HD Video Output | 1 Analog HD output |
| S/N Ratio | >62dB |
GENERAL
| Working | -40 °C - 60 °C (-40 °F - 140 °F) |
| Temperature/Humidity | Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12V DC±15% |
| Power Consumption | Max. 4W |
| Weather Proof Ratings | IP66 |
| IR Range | Up to 40m |
| Dimension | Φ110×93.2mm(4.33”×3.67”) |
| Weight | 350 g |