CAMERA
| Image Sensor | 2MP CMOS Image Sensor |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Effective Pixels | 1920(H)*1080(V) |
| Min. Illumination | 0.1 Lux @(F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/25(1/30) s to 1/50,000 s |
| Lens | 3.6mm (2.8mm, 6mm, 8mm, 12mm, 16mm optional) |
| Angle of View | 103°(2.8mm), 82.2°(3.6mm), 54°(6mm), 37.7°(8mm), 24.2°(3.6mm), 18.8°(6mm) |
| Lens Mount | M12 |
| Angle Adjustment | Pan: 0 - 360°, Tilt: 0 - 180°, Rotation: 0 - 360° |
| Day & Night | ICR |
| Synchronization | Internal synchronization |
| Video Frame Rate | 1080p@25fps/1080p@30fps |
| HD Video Output | 1 Analog HD output |
| S/N Ratio | >62dB |
GENERAL
| Working | -40 °C - 60 °C (-40 °F - 140 °F) |
| Temperature/Humidity | Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12V DC±15% |
| Power Consumption | Max. 4W |
| Weather Proof Ratings | IP66 |
| IR Range | Up to 40m |
| Dimension | Φ86.22×82.05×220.13mm(3.39”×3.23”×8.67”) |
| Weight | 430 g (0.95 lbs) |