- 2.0 Megapixel high-performance CMOS
- Analog HD output, up to 1080P resolution
- 2.8-12mm motorized vari-focal lens
- True Day/Night
- OSD menu, 3D DNR, Smart IR
- True WDR, up to 120dB
- EXIR technology, up to 40m IR distance
- IP66 weatherproof
- Up the Coax(HIKVISION-C, Pelco-C protocol)
CAMERA
| Image Sensor | 2MP CMOS Image Sensor |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Effective Pixels | 1928(H)*1088(V) |
| Min. Illumination | 0.1 Lux @(F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/25(1/30) s to 1/50,000 s |
| Lens | Motorized VF lens; 2.8 - 12 mm |
| Angle of View | 35.1°-114.5° |
| Lens Mount | φ14 |
| WDR | 120dB |
| Angle Adjustment | Pan: 0 - 360°, Tilt: 0 - 90°, Rotation: 0 - 360° |
| Day & Night | ICR |
| Synchronization | Internal synchronization |
| Video Frame Rate | 1080P@25/30fps |
| HD Video Output | 1 Analog HD output |
| S/N Ratio | >62dB |
MENU
| AGC | Supported |
| D/N Mode | Color/BW/SMART |
| White Balance | ATW/MWB |
| BLC | Supported |
| Language | Chinese/ English |
| Functions | Wide Dynamic Range, Digital noise reduction, Mirror, SMART IR |
GENERAL
| Working | -40 °C - 60 °C (-40 °F - 140 °F) |
| Temperature/Humidity | Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12V DC ±15%; -A: 12V DC/ 24V AC ±15% |
| Power Consumption | Max. 6W |
| Weather Proof Ratings | IP66 |
| IR Range | Up to 40m |
| Communication | Up the coax, Protocol: Pelco-C(CVBS output), HIKVISION-C(TVI output) |
| Dimension | 92mm×84.8mm×269.6mm (3.62”×3.34”×3.34”) |
| Weight | Approx. 900g ( 1.98lb) |