- 2.0 Megapixel high-performance CMOS
- Analog HD output, up to 1080P resolution
- 5-50mm motorized VF lens, auto focus
- True Day/Night
- OSD menu, 3D DNR, Smart IR
- True WDR, up to 120dB
- up to 110m IR distance
- IP66 weatherproof
- Up the Coax(HIKVISION-C, Pelco-C protocol)
CAMERA
| Image Sensor | 2MP CMOS Image Sensor |
| Signal System | PAL/NTSC |
| Effective Pixels | 1944(H)*1092(V) |
| Min. Illumination | 0.1 Lux @(F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/25(1/30) s to 1/50,000 s |
| Lens | 5-50mm motorized VF lens |
| Angle of View | 59.8°-6.2° |
| WDR | 120dB |
| Angle Adjustment | Pan: 0 - 360°, Tilt: 0 - 90°, Rotation: 0 - 360° |
| Day & Night | ICR |
| Synchronization | Internal synchronization |
| Video Frame Rate | 1080P@25/30fps |
| HD Video Output | 1 Analog HD output |
| CVBS Output | 1Vp-p Composite Output(75Ω/BNC) |
| S/N Ratio | >62dB |
MENU
| Camera ID | On/off (15 characters, position programmable) |
| AGC | Support |
| D/N Mode | Color/BW/EXT |
| White Balance | ATW/ AWC-SET/ Manual |
| Privacy Mask | On/Off, maximum 8 zones |
| Motion Detection | On/Off, maximum 4 zones |
| BLC | Support |
| Anti-flicker | On/off |
| Language | Chinese/ English |
| Functions | HSBLC, Digital noise reduction, Digital zoom(62x), Slow shutter, Mirror, Defog, Defect pixel correction, SMART D-ZOOM |
| Scene | Indoor/ Outdoor/ Indoor1/ LOW-LIGHT |
GENERAL
| Working | -40 °C - 60 °C (-40 °F - 140 °F) |
| Temperature/Humidity | Humidity 90% or less (non-condensing) |
| Power Supply | AC24V±15%/ DC12V±15%,Heater is available with 24VAC only |
| Power Consumption | Max. 20W |
| Weather Proof Ratings | IP66 |
| IR Range | Up to 110m |
| Communication | Up the coax, Protocol: Pelco-C(CVBS output), HIKVISION-C(TVI output) |
| Dimension | 313.5x100.8x107.3mm |
| Weight | 1650g |