- 1/2.7" 2.0 Megapixel CMOS
- 25/30fps@1080P, 25/30/50/60fps@720P
- High speed, long distance real-time transmission
- Built-in Mic
- Day/Night(ICR), AWB, AGC, BLC, 2DNR
- 2.1mm fixed lens
- Max. IR LEDs length 3m, Smart IR
- DC12V
CAMERA
| Image Sensor | 1/2.7″ CMOS |
| Effective Pixels | 1920(H)×1080(V), 2MP |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | PAL: 1/25~1/100000s |
| NTSC: 1/30~1/100000s | |
| Minimum Illumination | 0.02Lux/F2.0, 30IRE, 0Lux IR on |
| S/N Ratio | More than 65dB |
| IR Distance | Up to 3m (9feet) |
| IR On/Off Control | Auto / Manual |
| IR LEDs | 1 |
| Pan | 0° ~ 40° |
| Tilt | 0° ~ 55° |
| Rotation | 0° ~ 360° |
LENS
| Lens Type | Fixed lens / Fixed iris |
| Mount Type | Board-in |
| Focal Length | 2.1 mm |
| Max Aperture | F2.0 |
| Angle of View | H: 139° |
| Focus Control | N/A |
| Close Focus Distance | 500mm |
| 19.68” |
VIDEO
| Resolution | 1080P (1920×1080) |
| Frame Rate | PAL:1920×1080@25fps, 1280×720@25/50fps; |
| NTSC:1920×1080@30fps, 1280×720@30/60fps | |
| Video Output | 1-channel BNC high definition video output / CVBS video output (Can switch) |
| Day/Night | Electronic |
| OSD Menu | Multi-language |
| BLC Mode | BLC / HLC / DWDR |
| WDR | DWDR |
| Gain Control | AGC |
| Noise Reduction | 2D |
| White Balance | Auto / Manual |
| Smart IR | Auto / Manual |
INTERFACE
| Audio Interface | Built-in Mic |
GENERAL
| Certifications | CE (EN55032, EN55024, EN50130-4) |
| FCC (CFR 47 FCC Part 15 subpartB, ANSI C63.4-2014) | |
| EN50155 (EN50121-3-2, IEC61373) | |
| Power Supply | 12V DC ±25% |
| Power Consumption | Max 1.5W (12V DC, IR on) |
| Operating Conditions | -40°C ~ +60°C (-40°F ~ +140°F) / Less than 90% RH |
| Ingress Protection & Vandal Resistance | N/A |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 71.6mm×60.9mm×45.9mm (2.82″×2.4″×1.8″) |
| Weight | 0.160kg(0.353lb) |