- Up to 2 megapixel high resolution
- Standard video compression with high compression ratio, ROI encoding
- Support dual stream, and the sub-stream for mobile surveillance
- IR cut filter with auto switch, PoE
- IP66, IEC60068-2-75 test, Eh, 20J; EN50102, up to IK10
- Other functions: rotate mode, alarm, mirror, reset button, etc
- Built-in micro SD/SDHC/SDXC card slot, up to 64 GB
CAMERA
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | 0.01Lux @ (F1.2, AGC ON) ,0 Lux with IR |
| 0.028 Lux @ (F2.0, AGC ON) ,0 Lux with IR | |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Lens | 4mm@ F2.0 (2.8mm, 6mm optional) |
| Angle of view | 106°(2.8mm), 85°(4mm) , 52°(6mm) |
| Lens Mount | M12 |
| Day &Night | IR cut filter with auto switch |
| DNR | 3D DNR (Digital Noise Reduction) |
| Wide Dynamic Range | Digital WDR |
| 3-Axis Adjustment | Pan:0° - 355°, Tilt: 0° - 75°, Rotation: 0-355° |
COMPRESSION STANDARD
| Video Compression | H.264/ MJPEG |
| H.264 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Dual Stream | Yes |
IMAGE
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Frame Rate | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) | |
| Backlight compensation |
Yes, zone optional |
| Image Setting | Rotate mode, saturation, brightness, contrast adjustable by client software or web browser |
| ROI | Support |
NETWORK
| Network Storage | Local storage: Built-in Micro SD/SDHC/SDXC card slot, up to 64 GB. NAS (Support NFS,SMB/CIFS) |
| Alarm Trigger | Intrusion detection, Line crossing detection, Motion detection, Dynamic analysis, Tampering alarm, Network disconnect, IP address conflict, Storage full, Storage error |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, Bonjour |
| Standard | ONVIF, ISAPI, PSIA, CGI |
| Security | User Authentication, Watermark |
INTERFACE
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M Ethernet port |
GENERAL
| Working | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F) |
| Temperature/Humidity | Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12V DC ± 10%, PoE (802.3af) |
| Power Consumption | Max. 5W |
| Weather Proof Ratings | IP66 |
| Impact Protection | IEC60068-2-75Eh, 20J; EN50102, up to IK10 |
| IR Range | 30 meters |
| Material | Plastic & Metal |
| Dimension | Φ 111 × 82 mm (Φ 4.4″ × 3.2″) |
| Weight | 500g (1.1 lb) |