- 4.0 Megapixel IP Camera with Full HD 1080P real time video
- 120dB WDR, 3D DNR
- Up to 30 meters IR range
- Built-in Micro SD/SDHC/SDXC card slot, up to 128 GB
- Support H.264+, IP66, PoE(802.3af)
CAMERA
| Image Sensor | 1/3’’ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | 0.01Lux @(F1.2,AGC ON), 0.014 Lux @(F1.4,AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Support |
| Lens | 2.8-12mm @ F1.4 |
| Lens Mount | Φ14 |
| Day &Night | IR cut filter with auto switch |
| DNR | 3D DNR (Digital Noise Reduction) |
| Wide Dynamic Range | Digital WDR 120dB |
COMPRESSION STANDARD
| Video Compression | H.264/MJPEG/H.264+ |
| H.264 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
IMAGE
| Max. Resolution | 2688×1520 |
| Frame Rate | 50Hz: 20fps (2688×1520), 25fps(1920×1080), 25fps(1280×720) |
| 60Hz: 20fps (2688×1520), 30fps (1920×1080), 30fps(1280×720) | |
| Image Setting | Rotate Mode, Saturation, Brightness, Contrast, Sharpness adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/ROI |
NETWORK
| Network Storage | NAS (Support NFS,SMB/CIFS); ANR, Built-in Micro SD/SDHC/SDXC card slot, up to 128 GB |
| Alarm Trigger | Intrusion detection, Line crossing detection, Motion detection, Dynamic analysis, Tampering alarm, Network disconnect, IP address conflict, Storage exception |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, Bonjour |
| Standard | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), PSIA, CGI, ISAPI |
| General Function | One-key reset, flash-prevention, dual stream, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filtering, anonymous access |
INTERFACE
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M Ethernet port |
GENERAL
| Working | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F) |
| Temperature/Humidity | Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12V DC ± 10%, PoE (802.3af) |
| Power Consumption | Max. 5.5W; (Max. 7.5 W with IR cut filter on) |
| Weather Proof Ratings | IP66 |
| IR Range | 30 meters |
| Material | Metal |
| Dimension | 95×105×258.6 mm (3.74” × 4.13” × 10.18”) |
| Weight | 1200g (2.66 lb) |